7 Ocak 2009 Çarşamba

AŞURE GÜNÜ...

Share

MUHARREM AYI, KUR'AN-I KERİMDE, KIYMET VERİLEN 4 AYDAN BİRİDİR. BU AYIN EN KIYMETLİ GÜNÜ VE GECESİ DE MUHARREM AYININ 10'UNDA RAST GELEN AŞURE'DİR. ALLAHÜ TEÂLÂ, BİRÇOK DUÂYI AŞURE GÜNÜ KABUL ETMİŞTİR. BU GÜNDE CENAB-I HAK ON PEYGAMBERİNE ON ÇEŞİT İKRAMDA BULUNMUŞTUR.

AŞURA GÜNÜNÜN ALLAH KATINDA NE KADAR SEÇKİN BİR YERİNİN OLDUĞUNU, FECR SURESİNİN İKİNCİ AYETİ OLAN "ON GECEYE YEMİN OLSUN" İFADELERİNİN TEFSİRİNDEN ÖĞRENMEKTEYİZ. PEKİ, BU GÜNÜ VE GECEYİ ANLAMI KILAN HADİSELER NELER?

AŞURE GÜNÜNDE İSLAMİ VE TOPLUMSAL AÇIDAN OLDUKÇA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN BİR ÇOK OLAY GERÇEKLEŞTİ.

ÖRNEĞİN;YERLERİN VE GÖKLERİN YARATILMASI BU GÜN GERÇEKLEŞİRKEN, "KIYÂMETİN KOPMASI DA AŞÛRE GÜNÜ OLACAKTIR" RİVAYETLERİ BULUNMAKTADIR.

HZ. ÂDEM'İN CENNET ÇIKARTILMASI VE TÖVBESİNİN KABULÜ, HZ. NUH'UN GEMİSİNİN CUDİ DAĞININ ÜZERİNE DEMİRLEMESİ, HZ. YÛNUS'UN BALIĞIN KARNINDAN ÇIKMASI, HZ. İBRAHİM'İN DÜNYAYA GELMESİ VE ATEŞTEN KURTULMASI, HZ. İDRİS'İN GÖĞE ÇIKARILMASI, HZ. SÜLEYMAN 'A SALTANAT VERİLMESİ, HZ. YAKUB'UN OĞLU HZ. YUSUF'A KAVUŞMASI, GÖZLERİNİN GÖRMEYE BAŞLAMASI, HZ. YUSUF'UN KUYUDAN ÇIKMASI, HZ. EYYÛB'UN HASTALIKTAN KURTULMASI, HZ. MUSA'NIN KIZILDENİZ'İ GEÇMESİ VE FİRAVUN ORDUSU İLE BİRLİKTE HELAK OLMASI, HZ. MUSA'NIN FİRAVUN'UN ŞERRİNDEN KURTULMASI, YİNE AŞURE GÜNÜNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR.

PEKİ, BÖYLESİNE ÖNEMLİ OLAYLARIN YAŞANDIĞI BU KUTSİ GÜNÜ NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR?

ALİMLER BU GÜNÜ, DUA EDEREK, ORUÇ TUTURAK VE SADAKA VEREREK GEÇİRİLMESİNİ TAVSİYE EDİYOR. AYRICA BU GÜN EVLERE ALIŞVERİŞ YAPILMASININDA YARALI OLACAĞI SÖYLENİYOR. EŞ VE DOSTLARI ZİYARET EDİP, SELAMI YAYMAKTA BU GÜN YAPILMASI ÖNERİLEN İBADETLERDEN....

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...